مطالب مفید

 

باز هم تمرینهایی مفید برای تقویت ماهیچه های کمر. این ورزشها برای مبتلایان به کمردرد بسیار مفید هستند اما اگر در حال حاضر کمردرد شدید دارید از انجام آنها اجتناب کنید و آنرا به بعد از بهبود اولیه ی دردتان موکول کنید. چرا که این ورزشها از درد پیشگیری میکنند اما باعث درمان آن نمیشوند.

ورزشهای مفید برای کمردردهای مزمن. قسمت پایانی
این ورزشها را در زمان کمردرد حاد انجام ندهید و تنها پس از برطرف شدن درد اولیه میتوان آنها را انجام داد.

باز هم ویدئویی در مورد مراقبت از ستون فقرات. تلاش کنید آنقدر ببینید و تکرار کنید که رعایت آنها بصورت عادت روزانه تان درآید.

 

حرکاتی عالی برای ماساژ و کشش ماهیچه های باسن. برخی انواع کمردرد و دردهای ناحیه ی باسن با انجام این حرکات بهبود می یابند.

 

کمتر میتوان ویوئویی پیدا کرد که به این زیبایی و دقیقی نشان بدهد که چگونه جابجایی دیسک مهره های کمری بر روی ریشه های عصب سیاتیک فشار وارد میاورد. در این فیلم دیسک بین مهره های ال چهار و ال پنج و اس یک، ابتدا دژنره یعنی نازک شده و سپس بر روی سیاتیک فشار وارد میاورد. مسیرهای مشکل دار و از جمله مسیر درد برنگ قرمز نشان داده شده اند.

گاهی رعایت نکات بسیار ساده ای، از ایجاد و یا پیشرفت مشکلات بسیار بزرگی در ستون فقرات پیشگیری میکند. با رعایت آنها، تندرستی را به ستون فقرات خود هدیه دهید.

 

گاهی در اثر جابجایی شدید دیسک و یا آرتروز شدید در مفصل مهره ها، تنگی قابل توجهی در کانال نخاعی رخ میدهد و ازاینرو لازم است که با برداشتن قسمتی از استخوان که نخاع را بصورت حلقه احاطه کرده است، فشار از روی نخاع یا ریشه های عصبی برداشته شود. این عمل لامینوتومی یا لامینکتومی نام دارد. این روش میتواند همراه با جراحی ساده و باز دیسک که در قسمت دوم به آن اشاره کرده ام توامان انجام شود.

 

شاید این ویدئو که دو تکنیک جدیدتر را نشان میدهد، پاسخگوی اکثر پرسشها در مورد جراحی دیسک باشد. روش اول، جراحی اندوسکوپی نام دارد که شبیه جراحی معمولی باز در ویدئوی قبلی است. با این تفاوت که برش کوچکتری در پوست ایجاد میشود و با بهره گیری از میکروسکوپ و اندوسکوپ انجام میشود. روش دوم همان عمل بسته از راه پوست است که نیازی به بیهوشی عمومی و ایجاد برش ندارد. بلکه با بیحسی موضعی، لوله ی ظریفی وارد محل میشود و از این راه میتوان با تکنیکهای مختلفی مانند لیزر، اوزون، و روشهای مکانیکی، دیسک معیوب و بیرون زده را خرد کرد و یا سوزاند و درواقع آنرا کوچکتر نمود. هردو تکنیک بکاررفته در این ویدئو، تنها در موارد خفیف بیرون زدگی دیسک کاربرد دارند. این فیلم را به نزدیکانتان که مشکل دیسک دارند ارسال کنید.

 

در قسمت اول دیدید که چه کسانی باید بدلیل کمردرد به جراح ارجاع داده شوند. در این ویوئو یکی از انواع جراحی دیسک به تصویر کشیده شده است. این روش، جراحی معمولی باز است که متدی قدیمی است و موثرترین روش جراحی در موارد جابجایی های بزرگ دیسک و تنگی کانال نخاع است. برای انجام این روش، بیهوشی عمومی لازم است و برشی بطول چند سانتیمتر در پشت ایجاد میشود و قطعه ی جابجا شده ی دیسک برداشته میشود. روش درمان جراحی در موارد جابجایی های کوچکتر و بزرگتر دیسک را در قسمتهای بعدی این ویدئو به تصویر خواهم کشید.

 

حداکثر تلاش ما بعنوان پزشک مغز و اعصاب در درمان مشکلات دیسک کمر این است که بدون انجام هیچگونه عمل جراحی، مشکل بیمار برطرف شود. اما گاهی ناچار هستیم که فرد را به همکاران جراح ارجاع دهیم. مثلا در مواردی که تشخیص فتق یا بیرون زدگی دیسک مهره و یا تنگی نخاع با انجام ام آر آی و نوارعصب وعضله به اثبات برسد، و طی شش هفته درمان طبی بهبود حاصل نشود، دیگر بعید است که با درمانی غیر از جراحی، مشکل برطرف شود. در ویدئویی بینظیر که من آنرا به چهاربخش تقسیم کرده ام، شایعترین پرسشهای شما مراجعین محترم در مورد جراحی دیسک، به تصویر کشیده شده است. بخش نخست آنرا ببینید.

Loading...