طب سوزنی

photo_2018-09-30_19-23-40.jpg

نقطه ای که در شکل به آن اشاره شده در زبان چینی شن من نام دارد. هرگونه فشار بر روی این نقطه حتی با انگشت و با وسایلی مانند گیره میتواند منجر به فواید زیادی شود. در طب سوزنی با فرو کردن سوزنهای بسیار نازک و استریل و یکبار مصرف در این نقطه میتوان به فوائد زیر دست یافت. از جمله کنترل انواع درد، درمان چاقی، ترک سیگار، درمان افسردگی و اضطراب و بیخوابی و وسواس و بسیاری فوائد دیگر. تقریبا در تمام جلسات طب سوزنی از این نقطه استفاده میشود.

photo_2018-09-30_19-15-59.jpg

برخی افراد با ادعا کردن این که تئوری طب سوزنی یا طب چینی “چی” خرافات است، آن را نادیده می‌ گیرند. اما بسیاری از تئوری‌ های جدید در مورد طب سوزنی وجود دارند که به کمک آزمایشات ثابت شده‌ اند. این مطالعات نشان می‌ دهد که توسعه دهندگان طب سوزنی به خوبی با آناتومی بدن انسان و اندام‌ ها آشنا بودند که آنان را قادر می‌ ساخت با موفقیت، نقاط طب سوزنی را تعیین کنند. نقاط طب سوزنی مریدیان‌ ها اگر به طور مناسب سوراخ شوند، درد و استرس را کم می‌ کنند و ریه‌ ها را آسوده می‌ کنند.

نقاط طب فشاری همانند نقاط طب سوزنی هستند و می‌ توانند ماساژ داده شوند تا درد را تسکین دهند. دلیل تسکین درد این است که فرو بردن سوزن به آزاد کردن اندورفین که تسکین دهنده‌ ی طبیعی درد است و توسط بدن ما ترشح می‌ شود، کمک می‌ کند.

به علاوه، این روش درمانی به آزاد کردن نوروترانسمیتر‌ هایی دیگر که برای بدن ما لازم هستند و جریان ایستا را بهبود می‌ بخشند، کمک می‌ کند. استرس و تنش موجب می‌ شود که مواد بیوشیمیایی و جریان ایستا، نامتعادل شود که می‌ تواند به کمک این روش درمانی دوباره به حالت تعادل برگردد. اما توصیه می‌ شود که فرد به یک متخصص طب سوزنی و یا یک پزشک برای درمان طب سوزنی مراجعه کند.

photo_2018-09-30_19-14-37.jpg

روش‌ ها و درمان‌ های طب سوزنی و طب فشاری از پزشکان چین باستان گرفته شده‌ اند. مفهوم هر دوی این روش‌ ها بر پایه‌ ی نیرو و یا انرژی زندگی به نام “چی” استوار شده‌ است. این انرژی زندگی از طریق خطوط و مسیرهایی که مشهور به “مریدیان” هستند، جریان می‌ یابد. نقاط تحریکی و نیرومند روی مریدیان‌ ها واقع شده‌ اند. این نقاط وقتی با ماساژ دادن تحریک می‌ شوند، جریان “چی” را در آن منطقه‌ ی ویژه بهبود می‌ بخشند. از طرف دیگر، نقاط تحریکی وقتی توسط سوزن طب سوزنی سوراخ می‌ شوند، جریان “چی” را در برخی بخش‌ های دیگر بدن هم بهبود می‌ بخشند.

photo_2018-09-30_17-18-23.jpg

اصلی ترین کاربردهای طب سوزنی عبارتند از:

  • کنترل و درمان انواع درد در نقاط مختلف بدن. مانند سردرد، گردن درد، کمردرد، و درد دست و پا
  • درمان چاقی
  • ترک سیگار
  • درمان بی خوابی، اضطراب، افسردگی